Anket

İlk dönem sınavlarında başarı durumunuz nedir?
 


E Okul Haberleri
TUS, DUS ve YDUS Tercihleri Alınmaya Başladı

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) ek yerleştirme tercihleri ile Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (YDUS) tercihleri 13 Aralık'a kadar alınmaya devam edecek.

10 - 13 Aralık tarihleri arasında tercihlerinizi http://www.osym.gov.tr adresinden gerçekleştirebileceksiniz.

 
Doğu Görevi Uzuyor, YGS Kalkıyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı katıldığı bir televizyon programında, 2015 yılında YGS sınavının kaldırılacağını ve yerine Merkezi Ortak Sınavlar benzeri bir uygulamaya geçileceğini söyledi.

Nabi Avcı'nın programda söylediklerini şu şekilde özetleyebiliriz.

"Eğitimin asıl sahibi çocuklar, veliler okullar, öğretmenler, sorumlukları hesaba katılması gereken bir konu. Türkiye’ de 4 bine yakın dershane var. Ancak fizik ve beşeri alt yapıları olarak birbirinden çok farklılar. Burada verilen hizmetin de tek düze olmadığı çok açık. Türkiye’de okullar yetersiz, bu nedenle bu kurumlar ortaya çıktı argumanı var, ama bu durum dershaneler içinde söylenebilir. Ortalama düzeyde dershanelerinde kendi için ayrılıyor. Dershaneler özel sınıflarda özel öğrenciler ile çocuklara eğitim verip, istikbali olanlara özel sınıfa alıp sonra sınavlarda başarılıyız diyebiliyor.

Devamını oku...
 
MEB, Dersaneler ile görüşecek

Son zamanlar tartışmalarını sıkça duyduğumuz dersanelerin kapatılması konusuna Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Dersane yetkilileri ile yüz yüze görüşerek neler yapılabileceği hakkında fikir birliği sağlamaya çalışacaklar.

 

Devamını oku...
 
2014 Yılında Okul Terkleri Azalacak

2014 yılında ortaöğretimdeki sınıf geçme oranının %96'lara çıkarılması hedeflenirken, 9. sınıfta okul terk oranının %5'e indirilmesi planlanıyor.

İlkokulda %98.66, ortaokulda %93.09 olan okullaşma oranı, 2014 yılı sonuna kadar %100'e çıkarılacak. Bunun için derslik yapımını hızlandırılacak. Bakanlık bütçesinden bu amaçla yürütülecek çalışmalar için 1 milyar 475 milyon lira ayrılacak.

2013-2014 döneminde ilkokul ve ortaokullardada 41 gün ve üzeri devamsızlığı olan öğrencilerin okula devamları sağlanacak.

 
Sağlık Meslek Liselerinde E Okul Şoku!

Türkiye genelinde yüzlerce öğrenci sınıfta kalma riskiyle karşı karşıya!

Özel Sağlık Meslek Liseleri ön kayıt ile öğrenci aldı. Ancak daha sonra çıkarılan Özel Öğretim Kurumları yönetmeliğinde belirlenen kontenjan sınırı aşılmış oldu. Fazladan alınan öğrenciler e okul sisteminde görünmeyince bir yıl kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldılar.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, “Şu anda kaç öğrencinin bu durumda olduğunu bilmiyoruz. Bu durum okul kapatmaya kadar gider. Öğrencilerin acil olarak başka bir okula kaydını aldırması gerekiyor” dedi.

Devamını oku...
 
Milli Eğitim Bakanı Şubat'ta Öğretmen Atamalarına Açık Kapı Bıraktı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Şubat ayında öğretmen atamaları konusunda açık kapı bıraktı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Şubat atamasıyla ilgili gelen bir soruyu;
"Bu toplantıdan önce bu konuyu konuşuyor olsaydık veya bu soru bana sorulmuş olsaydı, muhtemelen, büyük ihtimalle yapmayacağız diyecektim. Ama şimdi sizlerin de desteğiyle ben maliyemizle de Sayın Başbakan'la da diğer ilgili bakanlarla da bu hususu tekrar bir kere daha müzakere etmek ihtiyacını vurgulayacağım. Ama söz veremiyorum şimdi. Çünkü bu benim Mili Eğitim Bakanı olarak tek başıma...  Keşke kadrolar hep benim cebimde olsa da hepsini kullansak." şeklinde cevaplandırdı.

Kadro alamadıkları için ücretli öğretmene yöneldiklerini belirtti.

Umarız tüm kadro bekleyen öğretmenlerimiz istedikleri yerlere bir an önce kavuşurlar.

 
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, özel yetenekli öğrencilerin yönlendirilmesi için özel talimat

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel yetenekli öğrencilerin eğitim durumuna göre doğru yönlendirilebilmesi için okullardan dikkat edilmesini istedi.

Bakanlıkça illere gönderilen yazıda, ''Özel Yetenekli Bireyler Strateji ve Uygulama Planı 2013-2017''nin yayımlandığı hatırlatılarak, bu planda özel yetenekli bireylerin tanılanması, eğitimleri, personelin yetiştirilmesi,  eğitim ortamlarının düzenlenmesi konularında yapılacak çalışmaların yer aldığı belirtildi.

Planda, Türkiye'deki özel yetenekli bireylere yönelik örgün ve yaygın eğitimde tek tip uygulamalar yerine bilgi ve deneyim paylaşımını esas alan,  bireyin ilgi, yetenek ve potansiyeline göre farklılaştırılmış çoklu modellerin önerildiği bildirildi.

Düzenlemede, özel yetenekli bireylere, ilkokullarda; bulundukları okul ortamından ayrılmadan zenginleştirme ve hızlandırma uygulaması; ortaokulda ilkokulda aldıkları eğitime ek olarak bulundukları okul ortamı dışındaki seçeneklerin değerlendirilmesi ve yetenekleri doğrultusunda seçmeli derslere yönlendirilmesinin yer aldığı ifade edildi.

Lisede ise ilkokul ve ortaokulda verilen hizmetlerin yanı sıra farklı okullarda eğitim almalarının öngörüldüğü kaydedildi.

Devamını oku...
 
Google Bilim Fuarı!na damgasını vuran Türk: Elif

Dünyanın en büyük online bilim fuarı olarak kabul edilen Google Bilim Fuarı'nda halk oylamasıyla Elif Bilgin birinci oldu. Binlerce proje arasından sıyrılıp birinciliği alan Elif, şimdi dört gözle 23 Eylül'de gerçekleşecek olan büyük ödül törenini bekliyor.

"Muz kabuklarının biyoplastik üretiminde kullanılması" fikri ile hem finale kalmış hem de 15 finalist içinden jüri özel ödülünü kazanmıştı. Elif büyük ödülü kazanırsa, Galapagos adalarına gezi kazanacak. Bununla birlikte Lego, Cern veya Google' a ziyareti kapsayan çeşitli ödüllerinde sahibi olacak.

Elif'i tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

 
Temel eğitimden ortaöğretime geçiş

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl kaldırılan SBS'nin yerine koyacağı sistemin çalışmalarında sona yaklaşıyor. Önümüzdeki iki hafta içerisinde açıklanması beklenen yeni modelde "sınav" yerine "yazılı" denilmeye çalışılacak.

Önceki sistemde her yıl sınava giren öğrenciler, yeni sistem ile beraber alışık olduğu yazılılardan herhangi birine girer gibi 40 dakikalık yazılılara girecek. Öğrencilerin yazılı tarihine kadar gördükleri konulardan sorumlu olacakları ve velilerin endişe etmemesi gerekti vurgulandı.

Yeni sistemin adı ise "Temel eğitimden ortaöğretime geçiş" olarak belirlendi.

 
2012 - 2013 Eğitim ve Öğretim Yılı Sömestr Tatili Başladı

Zorlu ve yoğun bir eğitim dönemini geride bıraktık. Karnelerini alan öğrencilerin bazıları sevinirken , bazıları ise istedikleri notları alamadıkları için üzüldü. Ancak önlerinde koca bir ikinci yarı yıl var. Çok çalışıp telafi edebileceklerini biliyoruz Hem öğrencilerimiz hem de öğretmenlerimizin iyi bir tatil geçirmelerini dileriz.

2. Yarı yıl 11 Şubat tarihinde başlayıp, 14 Haziran tarihinde sona erecek.

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 Sonraki > Son >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL